Малотокмачанська громада

Запорізька область, Пологівський район

Відомості Малотокмачанської сільської ради

Фото без описуМалотокмачанська сільська рада утворена в 1920 році. Сільська рада розташована за адресою: 70550, вул. Миру, 297 с. Мала Токмачка, Оріхівський район, Запорізька область.

Село Мала Токмачка розташоване на відстані 12 км від районного центру.

День села святкується 18 вересня.

На сьогодні село Мала Токмачка (утворене 1783 рік) є повноцінною територіальною одиницею. Кількість населення станом на 1 січня 2016 року 3005 осіб, загальна площа 10133 га,  1057- приватних житлових будинків,  7 – багатоповерхових.

Виробнича інфраструктура села представлена підприємствами сільськогосподарського та промислового виробництва. 15 сільськогосподарських підприємств (ТОВ «Мала Токмачка», ТОВ «Агоротех», ТОВ «Преображенське», ТОВ «Астрей», ОВК№88, ОСГТ,

9 фермерських господарств), 160 одноосібників,  що обробляють 6734 гектарів орної землі. Основний напрямок сільськогосподарського виробництва – рослинництво (вирощування зернових та олійних культур).

Цегельний завод ТОВ «ЛТД Агробуд» знаходиться на території сільської ради та  спеціалізується на виробництві керамічної цегли М-400, потужністю виробництва 2 млн.  шт. керамічної цегли. 

Промислове підприємство Оріхівської виправної колонії №88 спеціалізується на металообробці, деревообробці,  виготовленні робочого одягу. 

Обслуговування залізничних перевезень здійснюється залізничною станцією «Мала Токмачка», обслуговування залізничної колії - дільницею Пологівської дистанції колії (загальна кількість працюючих – 13 осіб).

На території населеного пункту працює 23 торгівельних заклади. Соціальна інфраструктура села представлена закладами освіти, охорони здоров’я, культури.

Освітню діяльність у селі здійснюють КЗ «Малотокмачанська загальноосвітня школа I-III ступенів» (розрахована на 625 учнів, фактично 241 учнів), КЗ «ДНЗ «Казка» (145 вихованців, фактично 108 вихованців). 

Амбулаторія загальної практики сімейної медицини (3 лікарі загальної практики, 7  медичних сестер, 3- санітарки, 2-водії)  здійснює медичне обслуговування  населення села (колишня дільнична лікарня  розрахована  на 20 койко-місць, є харчоблок, пральня).

Ветеринарне обслуговування  здійснюється Малотокмачанською дільницею  районної лікарні ветеринарної медицини.

КП «Малотокмачанське»  Малотокмачанської сільської ради обслуговує сім  багатоповерхових будинків по вул.Привокзальній та вул.Шевченка.

Сільський будинок культури з глядацьким залом на 450 місць,  сільська бібліотека (загальний книжковий фонд налічує 13000 примірників книг), забезпечують культурницько-дозвільні функції на території села. При будинку культури працює народний фольклорний колектив «Токмачаночка»,  гурт «Спецефект», 10 гуртків та любительських об’єднань (більше 100 учасників).

Про походження назви села Мала Токмачка є декілька варіантів легенд і переказів.

У давні часи наша річка Кінська була широкою і повноводою. По ній, розказують, плавали запорожці на своїх чайках і турки на великих кораблях. А з обох берегів до неї підступали глибокі байраки, терники та поодинокі невеличкі поселення. Було таке поселення і на місці теперішньої Малої Токмачки. Жили на ньому козаки та всякі прийшлі люди, і називалося воно тоді Малою Маківкою.

Якось на початку літа, коли навкруги буяли трави і квітував червоними маками степ, на село напали турки і татари. Напали саме тоді, коли наші пращури справляли свято маку. Старі діди переказують, що це свято припадало на першу п’ятницю червня…

Всіх дорослих малоківчан вороги порізали, вродливих дівчат у неволю бусурманську забрали, а дітей у Кінській потопили. Від людської крові ще дужче зачервоніли стоптані нападниками маки.

І довго пустувало село відтоді: кілька літ. Аж ось одного разу, в день макового свята, вийшла із води на берег чарівна пара: дівчина русалка і красень юнак. Вони були з тих нещасних дітей, що колись вороги потопили. Дівчина назвалася – Христиною, а юнак Іваном. Та стали вони жити як подружжя, заснувавши на старих руїнах нове село Христинівку. Народилися згодом у них сини й дочки, а потім онуки пішли… А вже правнуки, як довідалися про своїх далеких предків, то вирішили перейменувати Христинівку на Малу Товкмачку, бо ж маки були ворогами потоптані – потовчені, і кров невинна на них пролилася. Це тепер, щоб легше вимовити, кажуть Мала Токмачка, а в старовину казали «Мала Товкмачка»…

Велике казенне село Токмак знаходилося на розгалуженні доріг, через нього проходив Старий Чумацький шлях на Оріхів і далі на північ. Оскільки формування Старого Чумацького шляху відбулося до заснування поселень на півдні України його розміщення визначено орієнтовано. Один з його напрямків село Мала Токмачка. А назва села походить від слова «ток» (рос.) – полога місцина, придатна для розміщення чумацького транспорту під час тимчасової зупинки. Цілком імовірно, що після переправи через річку Конку такий перепочинок був доречним із точки зору випасу, напування тягла у долинні річки «Малий Ток» (Мала Токмачка). Певним підтвердження висловленої версії є один з варіантів перекладу з татарської слова «токмак», як «ситі», «нагодовані».

Воєнні часи порушили мирне життя селян. 18 вересня 1943 року точилися жорстокі бої за визволення села Мала Токмачка. Особливо відзначилися артилеристи 2-ї батареї 150-го винищувально-протитанкового артполку Донського козачого корпусу, якою командував гвардії лейтенант С.Ю.Білий. Так склалося, що вони самі протягом кількох годин відбивали під селом Мала Токмачка контратаки двох фашистських батальйонів, підтримуваних десятьма танками, трьома самоходками, а з повітря 50-ма пікіруючими бомбардувальниками. За цю перемогу командир батареї С.Ю.Білий отримав звання Героя Радянського Союзу, а решта батарейців удостоєна орденів та медалей. Два наші земляки одержали високу нагороду Героя Радянського союзу: Денисенко В.Г., Проскуров І.Й.

Подвиги земляків на різних фронтах і визволителів увічнено у назвах вулиць та меморіальному комплексі загиблим односельчанам та воїнам-визволителям села у період Другої світової війни  1939 -1945 р.р.

Основні історичні та історико-архітектурні пам’ятки села Мала Токмачка:

  • Меморіальний комплекс загиблим односельчанам та воїнам-визволителям села у період  Другої світової війни 1939-1945 р.р.
  • Пам’ятний знак на місці битви 150 Гвардійського винищувально-протитанкового артилерійського Корсунського Краснознаменного орденів Кутузова та Богдана Хмельницького полку за звільнення села Мала Токмачка.
  • Пам’ятний знак на честь 225- річчя заснування села Мала Токмачка.
  • Пам’ятний знак на честь 130-річя заснування закладів освіти в селі Мала Токмачка. 
  • Пам’ятний знак «Врятоване поле» односельчанам, які загинули в роки Другої світової  війни.  

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь