Малотокмачанська громада

Запорізька область, Пологівський район

Правила безпечного поводження при роботи з засобами захисту рослин

Дата: 02.06.2020 10:16
Кількість переглядів: 508

Пестициди – препарати, які використовують проти шкідників, збудників хвороб рослин, бур’янів і шкідливих організмів, що спричиняють псування сільськогосподарської продукції, матеріалів, виробів, а також проти паразитів і переносників небезпечних хвороб людини й тварин. 

Пестициди – це біологічно активні речовини, здатні викликати порушення життєдіяльності теплокровних тварин, людини та сільськогосподарських рослин.

Пестициди поділяють за цільовим призначенням,  хімічним походженням,  характером дії на шкідливі організми чи рослини. 

За цільовим призначенням пестициди розподіляють на такі групи: 

- інсектициди – для боротьби із шкідливими комахами; 
 - акарициди – з рослиноїдними кліщами; 
 - нематициди – проти рослиноїдних нематод; 
 - родентициди (зооциди) – проти гризунів; 
 - бактерициди – проти бактеріальних збудників хвороб; 
 - гербіциди – проти бур’янів; 
 - десиканти – для підсушування рослин на пні. 

          Найпоширенішим способом застосування пестицидів є обприскування. 
           Використання пестицидів в сільському господарстві, у індивідуальних садах і городах, в охороні здоров'я та побуті, а також продаж їх населенню повинно здійснюватись тільки у відповідності з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, і доповненнями до нього.

Адміністрація підприємства, установи, організації, господарства зобов’язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки. Підбір індивідуальних засобів захисту проводиться в кожному конкретному випадку залежно від властивостей препаратів, а також характеру роботи.

Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими – 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів). До роботи з пестицидами не допускаються особи, які не досягли 18-річного віку, вагітні і жінки, що годують груддю. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.

Особи, діяльність яких  пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, повинні отримати допуск (посвідчення) на право роботи пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами. Допуск видається  ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області. Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами, що проводиться  щорічно за спеціальною програмою, та медична книжка за висновком медичної комісії про відсутність протипоказань за станом здоров’я. Навчання та видача допусків (посвідчень) безоплатні.                                                                                                   Організатори роботи видають працівникам підприємств, установ та організацій, що мають допуск, наряд на виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами. Перед початком роботи повинен проводиться інструктаж на робочих місцях щодо заходів забезпечення безпеки, запобігання забрудненню залишками пестицидів і агрохімікатів продукції, навколишнього природного середовища, а також щодо надання першої медичної допомоги у разі отруєння, виникнення аварії.

Відповідальність за охорону праці і техніку безпеки при роботі з пестицидами покладається на керівників господарств і організацій, що їх застосовують. Усі роботи з хімічного захисту рослин проводяться під керівництвом дипломованого спеціаліста із захисту рослин. Особи, що залучаються до роботи з пестицидами (постійно чи тимчасово), щорічно в обовязковому порядку проходять медичний огляд та інструктаж із техніки безпеки, що реєструється у спеціальному журналі.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10.00) і  вечірні  години  при  мінімальних  висхідних повітряних  потоках.  Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10° С.

У зоні роботи з пестицидами необхідно обладнати місця для відпочинку і приймання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 метрів від межі застосування пестицидів.

Завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення (міські, сільські та селищні ради, ОТГ), власників суміжних сільськогосподарських угідь, бджолярів та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів.

В цілях охорони бджіл від застосування пестицидів, обробіток потрібно проводити в пізні години наземною апаратурою, при цьому пасіки вивозяться на відстань не менше ніж на 5 км, або ізольовують бджіл на необхідний строк.

Забороняється проводити хімічні обробки садів та сільгоспкультур в період цвітіння.

 

 

Державний фітосанітарний інспектор                             Олена Крупська


Фото без описуНавчання з працівниками, робота яких пов’язана з застосуванням пестицидів. ТОВ «Мала Токмачка»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь